آمار سرقت خودروهای ایرانی در سالیان اخیر ، کاهش ارزش پول ملی ایران در برابر ارزهای خارجی ، منجر به افزایش قیمت خودرو شده است. این موضوع سارقان را علاقه مند به سرقت خودروهای ایرانی کرده است.

سرقت خودروهای ایرانی به دلیل ضعف های ایمنی بسیار راحت تر از مدل های خارجی بوده است. امروزه به دلیل افزایش قیمت این ناوگان خودرویی ، سرقت آن ها نیز رواج بیشتری پیدا کرده است. اگر بخواهیم خودروها را در آمار سرقت دسته بندی کنیم به جدول زیر می رسیم :

 • پراید
 • سمند
 • نیسان
 • پیکان
خودرو های سرقتی کشف شده در پایتخت از 4 تیر ماه تا 28 تیر ماه 92
خودرو های سرقتی کشف شده در پایتخت از ۴ تیر ماه تا ۲۸ تیر ماه ۹۲

علیرضا ساوری در جمع خبرنگاران درباره اقدامات معاونت اجتماعی و پیش گیری از وقوع جرم قوه قضاییه برای پیش گیری از وقوع سرقت خودروهای ایرانی و کاهش جرم ، به نصب ردیاب روی خودروهایی که دارای بیش ترین آمار سرقت هستند اشاره کرده و گفت: با توجه به اینکه سال گذشته بین ۸۰ تا ۸۵ هزار فقره سرقت خودروهای ایرانی در کشور انجام شده که گستردگی وقوع این جرم را در کشور نشان میدهد و مشخص شد که ۸۵% خودروهای سرقتی متعلق به سال های ۸۵ و قبل از آن است که از ضریب ایمنی کمتری برخوردار هستند.

آماری که مشاهده کردید از قوه قضاییه بود اکنون به گزارش های خبرگزاری فارس، سرقت خودرو یکی از نگرانی های صاحبان آن محسوب می شود. بر طبق آمار بیش از ۸۰ درصد خودروهای سرقتی در ایران مربوط به ۵ نوع خودروی پراید ، پژو ۴۰۵ ،پرشیا، سمند و نیسان است که با توجه به نقص سیستم ایمنی در این خودروها ، سارقان دسترسی راحت تری به باز کردن قفل و سرقت خودرو دارند. در این میان خودرو پراید با توجه به قیمت و فراوانی آن ، یکی از بیش ترین خودروهای مورد استفاده است و به طور حتم ضرورت توجه بیش تر دارندگان خودروی پراید به مسائل ایمنی می تواند در کاهش سرقت موثر باشد.

روند رشد سرقت در دو دهه اخیر
روند رشد سرقت در دو دهه اخیر

آمار سرقت خودروهای ایرانی در سالیان اخیر ، بر طبق آمار سال گذشته بیش ترین سرقت ها با احتساب ۴۸% مربور به سه استان تهران ، خراسان و خوزستان بوده است و کم ترین سرقت ها نیز مربوط به استان های چهار محال بختیاری ،همدان ،کهگیوله و بویر احمد ، اردبیل و کردستان بوده که حود ۲٫۷ درصد سرقت را به خود اختصاص داده است.

عوامل متعددی در وقوع سرقت های مرتبط با خودرو موثر می باشند، از مهم ترین این عوامل می توان به ضعف ایمنی خودروها به خصوص در خودروهای مدل ۸۸ و پایین تر اشاره نمود. هم چنین نبود پارکینگ مناسب برای بسیاری از منازل مسکونی موجب می شود مالکین خودروها مجبور به پارک خودرو خود در خیابان ها شوند که این مساله نیز می تواند موجب افزایش آمار سرقت شود. به علاوه عدم ساماندهی مناسب معتادان خیابانی نیز موجب افزایش سرقت خودرو ها می گردد.

هم چنین مرکز آمار ایران اطلاعاتی را تا سال ۹۵ جمع آوری کرده که شاید برایتان جالب باشد:

مرکز آمار ایران اعلام کرد که در سال ۱۳۹۵ ، ۵۸۵۹۰۶ مورد سرقت رخ داده که ۴۰% این سرقت ها از لوازم خودرو و وسایل داخل آن و ۱۴ درصد از منازل بوده است .

به نقل از مرکز آمار ایران ، بر اساس آخرین سالنامه آماری کشور ،در سال ۱۳۹۵، ۵۸۵۹۰۶ مورد سرقت رخ داده که نسبت به ۵ سال پیش (سال ۱۳۹۱ ، ۵۴۵۴۷۶ مورد) ۷ درصد افزایش یافته است.

به طور کلی در سال ۱۳۹۵ به ازای هر ۱۳۶ نفر جمعیت یک سرقت در کشور رخ داده است. ۴۰ درصد این سرقت ها از لوازم خودرو و وسایل داخل آن ، ۱۴ درصد از منازل بوده است که بیش ترین نوع سرقت محسوب می شود.

بیش ترین سرقت ها به ترتیب در استان های تهران ۳۶% و خراسان رضوی ۱۲% ، البرز ۸% ، خوزستان ۵٫۵% و اصفهان ۵% بوده است.

دراستان های البرز به ازای هر ۶۱ نفر ،۶۳ نفر ، خراسان رضوی هر ۹۳ نفر ، سمنان هر ۹۶ نفر، قم هر ۱۰۲ نفر جمعیت ، یک سرقت در سال ۱۳۹۵ رخ داده که استان ها با سرقت بالا و استان های کردستان به ازای هر ۴۷۴ نفر ،آذر بایجان غربی به ازای هر ۳۹۳ نفر و استان چهارمحال بختیاری به ازای هر ۳۵۶ نفر یک سرقت رخ داده که استان ها با سرقت کمتر ، به ازای نفر جمعیت محسوب می شود.

چگونه از سرقت خودرو جلوگیری کنیم؟

آمار سرقت خودروهای ایرانی در سالیان اخیر ، می توان گفت هیچ وسیله ای وجود ندارد که دزدیده نشدن خودروی شما را تضمین اما ابزارهای ضدسرقت خودرویی وجود دارند که احتمال دزدیده شدن را به صفر می رساند ما در این جا قصد داریم چند نمونه از آن ها را به شما معرفی کنیم:

۱-قفل فرمان خودرو

قفل فرمان وسیله ی ضد سرقتی
قفل فرمان

این وسیله یکی از محبوب ترین و ارزان ترین گزینه های لوازم ضدسرقت خودرو می باشد ولی در این روش با بکسل کردن می توانند خودرو را سرقت کنند.

۱٫۲-قفل کاپوت خودرو

قفل کاپوت خودرو وسیله ضد سرقتی
قفل کاپوت خودرو

این وسیله دسترسی سارقان را به باتری خودرو مسدود کرده و از دزدیده شدن قطعات خودرو جلوگیری می کند. با ایت قفل جلوی سرقت را نمی توان گرفت ولی از سرقت باتری می توان جلوگیری کرد.

۱٫۳-قفل چرخ خودرو

قفل چرخ خودرو وسیله ضد سرقتی
قفل چرخ خودرو

این بازدارنده بسیار قابل رویت هستند و باز کردن آن کار بسیار سختی است که سارق را با مشکل روبه رو می کند ولی از آن جا که قفل کردن چرخ ها با این وسیله وقت گیر است ، شاید این انتخاب اول برای استفاده روزانه نباشد.

۲- نصب کلید قطع کن

نصب کلید قطع کن ضد سرقتی
کلید قطع کن

این دستگاه ضد سرقت برای خاموش کردن بخشی از سیستم الکتریکی موتور خودرو فعال می شود. بعضی از خودروها دارای این آپشن هستند و بعضی از آن ها نیاز به نصب دارند که دارای نصب بسیار آسانی است.

-نوع محبوب کلید قطع کن ، دستگاهی است سیستم سیستم سوخت یا سیستم احتراق را ازطریق یک فروشنده بی سیم است.

-نوع دیگر کلید قطع کن خودرو بعد از قفل شدن درب های خودرو فعال می شوند که سیستم سوخت را قطع می کند و تا زمانی که یک سری از کارها تکمیل نشود نمی توان آن را غیر فعال کرد (مانند باز کردن قفل ماشین ، یک بار فشار دادن پدال گاز ، بستن کمربند ایمنی و…) ولی برای این مورد ابتدا گارانتی خودرو را بررسی کنید ، زیرا برخی شرکت ها اجازه نصب را نمی دهند. کلید قطع کن مخفی می باشد و توسط سارق قابل رویت نمی باشد.

۴- نصب دزدگیر خودرو

دزدگیر خودرو یکی از دستگاه های ضد سرقت بصری می باشد. گاهی اوقات توجه دزد را به داشتن دزدگیر خودرو جلب کردن ، باعث جلوگیری از سرقت خودرو می شود ، بنابراین ، حتما” برچسب دزدگیر خودرو را در هر دو طرف پنجره خودرو قرار دهید تا دزد را از خودرو خود دور کنید.

۵- استفاده از ردیاب خودرو

نصب ردیاب خودرو بهمراه نرم افزار ردیابی
نرم افزار ردیابی کارا

ردیاب خودرو دستگاهی است که موقعیت جغرافیایی خودروی سرقت رفته را با استفاده از سیستم های موقعیت یاب جهانی GPS برای صاحب خودرو روی نرم افزار ارایه می دهد. کاربر می تواند به صورت آنلاین و لحظه ای موقعیت خودرو را مشاهده کند.

قبل از خرید ردیاب خودرو مطمئن شوید نرم افزاری که برای ردیابی خودرو فروشنده در دسترس شما قرار می دهد نرم افزاری باشد که کارایی های بالایی را پشتیبانی کند.

ما به شما پیشنهاد می کنیم پلتفرمی را انتخاب کنید که باید سالانه یا ماهانه برای استفاده از نرم افزار مقداری پول پرداخت کنید ، زیرا سرورهای این پلتفرم ها همیشه تعمیر و نگهداری می شوند و نرم افزار آن ها نیز بروز رسانی شده و ویژگی های جدیدی به آن اضافه می شود.

برای خرید ردیاب های کارا کلیک کنید.

مزیت استفاده از محصولات کارا ردیاب پشتیبانی ۲۴ ساعته آنلاین و یکسال گارانتی تعویض آن می باشد.

12 دیدگاه برای “آمار سرقت خودروهای ایرانی در سالیان اخیر”

 1. avatar

  به بقیه هم پیشنهاد میکنم این سایت رو دنبال کنن

 2. avatar

  سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون
  ازتون تشکر کنم و امیدوارم باعث ایجاد
  انگیزه براتون بشه

 3. avatar

  به بقیه هم پیشنهاد میکنم این سایت رو دنبال کنن

 4. avatar

  متشکرم از اشتراک گذاریتون

چرا ردیاب خودرو و ردیاب شخصی کارا به اروپا هم صادر می شود؟!

 ردیاب های خودرو و شخصی کارا دارای گواهی بین المللی سخت افزاری CC،CE،FCC و SGS و EMC می باشد که باعث شده است به اروپا هم صادر شود.

 

هم چنین ردیاب های کارا دارای استاندارهای ایران و تاییدیه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی می باشد.

گواهی CGS ردیاب خودرو کارا گواهی CRA رجیستری ردیاب ماشین گواهی بین المللی ردیاب کاراگواهی CGS ردیاب خودرو کاراگواهی تنظیم مقررات انواع ردیاب جی پی اس کارا 

چرا سامانه ردیابی کارا جامع ترین سامانه ردیابی ایران می باشد؟!

سامانه ردیابی کارا (سیستم مانیتورینگ کارا) در حال حاضر جامع ترین سیستم ردیابی کشور به حساب می آید و هم زمان از تمامی پروتکل های زیر پشتیبانی می کند.

meitrack-topfly-teltonika-irzonline-atrack-technocom-autograpgh-vovacom wire less-galiteosky-craky-c2steck-coban-accuara

این نرم افزار توسط مهندسین آمریکایی و ژاپنی ساخته شده و با امکانات بسیار بالا و آپدیت، دریافت اطلاعات از تمامی ماهواره های GLONASS RUSSIAN که توانایی پشتیبانی از پروتکل همه نوع دستگاه ردیاب ساخت چین و اروپا را دارا می باشد.

سیستم مانیتورینگ (سامانه ردیابی کارا) با قابلیت انعطاف پذیری (رسپانسیو) باز شدن با مرورگر کلیه سیستم های عامل،آی او اس،مک آی او اس، ویندوز XP ، ویندوز 7 و سیمیبان و اندروید و آماده استفاده می باشد و هم چنین دارای 10 زبان و فارسی می باشد.

 • ردیابی دقیق و لحظه به لحظه به صورت آنلاین و آفلاین با موبایل و لب تاپ و تبلت و..

 • قابلیت اضافه کردن بی نهایت دستگاه

 • گزارش گیری از مسافت طی شده و سرعت بر روی 2 نمودار به صورت همزمان

 • گزارش گیری از مسافت طی شده به صورت انیمیشن بر روی نقشه بصورت دقيق و واضح

 • گزارش گیری از مدت زمان توقف بهمراه لوکیشن دقیق بر روی نقشه

 • پشتیبانی از 4 نقشه google map ، open street ،bing، leaflet

 • پشتیبانی از حالت ماهواره ای

 • گزارش گیری از مصرف سوخت

 • گزارش گیری از پارکینگ ها

 • گزارش گيري از مسافت هاي طي شده يه صورت فايل و پرينت با آدرس

 • گزارش گیری از خاموش و روشن شدن خودرو همراه با لوکیشن دقیق

 • یادآوری سرویس های دوره ای

 • خاموش و روشن کردن خودرو با نرم افزار

 • تعیین محدوده ورود و خروج

 • ارسال هشدار سرعت غیر مجاز

 • ارسال هشدار درخواست کمک

 • مشاهده ی آنلاین ترافیک شهر

 • پرچم گذاری نقاط مهم

 • ارسال هشدار قطع شدن برق خودرو

 • ارسال هشدار کاهش باطری دستگاه

   برای تست سامانه ما پرچم ایران ویا فارسی را انتخاب و بر روی دمو (demo)کلیک کنید.

  ورود به سامانه کارا و لپ تاپ نارنجی رنگ

در چه مواردی به ردیاب نیازمندیم؟!

 • ردیابی خودروهای شخصی، اداری، سازمانی
 • ردیابی و مدیریت ناوگان های حمل و نقل عمومی
 • ردیابی و مدیریت ناوگان های ترانزیت و باربری
 • ردیابی و مدیریت ناوگان های امداد رسانی
 • نظارت و کنترل کارمندان هنگام ماموریت یا بازاریابی
 • موارد امدادی مانند ردیابی افراد زمان وقوع حواث
 • نظارت بر کودکان، سالمندان، بیماران کم توان و ناتوان
 • نظارت و ردیابی اموال،نظیر چمدانها، کانتینرها
 • مراقبت از حیوانات خانگی