مدیریت ناوگان حوزه ای تخصصی و دقیق در حیطه مدیریت ردیابی خودروهای سازمانی،دولتی،شخصی و هم چنین استخراج داده از آن ها است.

سامانه مدیریت ناوگان مواردی از قبیل کنترل ،نظارت ، مدیریت هزینه ها را به صورت دقیق زیر نظر داشته و به مدیرناوگان نمایش می دهد.

این عملیات باعث بهره وری بیش تری در سیستم می شود.

حوزه مدیریت ناوگان علاوه بر استفاده از ردیاب های مخصوص خودروهای سنگین و سبک دارای نرم افزارهای تخصصی جهت تحلیل و بررسی دقیق وضعیت خودرو و نحوه رانندگی راننده است.

نظارت ، مدیریت و بررسی در سامانه مدیریت ناوگان شامل : مدیریت لیزینگ یا اجاره خودرو، تعمیر و نگهداری وسایل نقلیه، مدیریت تصادف،بررسی نحوه رانندگی راننده ها،مدیریت سوخت،مدیریت سرعت،بررسی مسافت های طی شده خودرو، بررسی ورود و خروج نقاط ممنوعه، روشن و خاموش شدن های خودرو ، کار در جا، سرقت ردیاب خودرو،سرقت باطری،باز شدن درب، روشن و خاموش شدن و موارد پر کاربرد دیگری می شود که این موارد به مدیران سازمان کمک شایانی می کنند.

سامانه مدیریت ناوگان خدماتی را به مدیران سازمان می دهد که با ریسک کم تر و خیال جمع تری خودروهای ارزشمند سازمانی را مورد بررسی دقیق قرار دهند و با اطمینان بالاتری آن ها را به رانندگان بسپارند.

بازار مدیریت ناوگان برای توسعه و پیش رفت مسیر بسیار همواری دارد چراکه دغدغه خیلی از سازمان ها و افرادی است که مسئولیت مدیریت خودروهای زیادی را دارند و گاهی حتی تعداد خودروهای آن ها در حال افزایش هست.

مدیریت ناوگان و کاربردهای آن با فلش وصل شده است

در سیستم مدیریت ناوگان داده های زیادی از وضعیت خودرو و وضعیت رانندگی توسط ردیاب تولید و برای مدیران ناوگان ارسال می شود که به طور قابل توجهی بر عملکرد آن ها در سازمان تاثیرگذار خواهد بود.

در سامانه های مدیریت ناوگان جهت در اختیار گرفتن و استفاده بیش تر از داده ها، سروری قوی تر با پردازنده ها و حافظه تصادفی (RAM) و اصلی بیش تری نیاز است، چرا که تمام این داده ها نیاز به تحلیل و بررسی سمت سرور دارد تا اطلاعات بی نقصی در اختیار مدیر ناوگان قرار دهد.

با استناد به برخی مقالات در این حوزه ،معمولا” شرکت هایی که از سازمانه های مدیریت ناوگان استفاده می کنند مصرف سوختشان نزدیک به ۲۵% کاهش پیدا می کند.

چرا که می توانند از تخلف رانندگان در انتخاب بهترین مسیر آگاه شوند و هم چنین از کار در جای خودرو و مسایلی که باعث بالا رفتن مصرف سوخت می شودجلوگیری کنند.

سیستم ردیابی خودرو

مدیریت ناوگان از زیر مجموعه های ردیابی خودرو به حساب می آید.

در ردیاب ها اکثرا” از ماهواره های جی پی اس استفاده می شود گرچه امروزه تعداد ماهواره های کشورهای متفاوت نیز بستری را فراهم کرده که ردیاب ها می توانند به آن ها نیز متصل می شوند.

اطلاعات مسیریابی خودشان را با استفاده از این ماهواره ها بر روی سرورهای مورد نظر ارسال می کنند.

ارسال داده ها از سمت ردیاب بر روی سرور با استفاده از سیم کارت و داده های همراه انجام می شود.

توصیه می کنیم حتما” مقاله ردیاب خودرو و ردیابی خودرو چیست را مطالعه بفرمایید.

پورشه در حال حرکت و ردیاب که موقعیت را از ماهواره می گیرد و به سرور ارسال می کند

سیستم پیش رفته مدیریت ناوگان

سیستم های پیش رفته مدیریت ناوگان ، تمامی داده های پردازش شده توسط ردیاب را که معمولا” با استفاده از سیم کارت ارسال می شود جمع آوری می کنند و در خروجی خود آن ها را به صورت منظم و آمارگونه نمایش می دهند.

داده هایی همانند مصرف سوخت ، مصافت طی شده و سرعت خودرو و.. را که بسیار در مدیریت خودروها به شما کمک می کند.

چندین کامیون و ماشین پست سر هم و مویابل با برنامه مدیریت ناوگان جلوی آن ها

رفتار راننده

سرورهای این سامانه با استفاده از الگوریتم های بسیار دقیق می توانند حتی داده های ارسال شده از نحوه رانندگی راننده را مورد بررسی قرار دهند و شما را آگاه سازند تا بتوانند در حفظ سلامتی سرنشینان دقیق تر عمل می کنید.

هم چنین از دور زدن قوانین سازمان سازمان توسط راننده جلوگیری شود. این داده ها معمولا” شامل: میزان سرعت،رانندگان مطمئن،کار در جای خودو، میزان مصرف سوخت ، ساعات خاموشی و روشنی خودرو ،تعداد توقفات خودرو و… است که در آگاه سازی به شما کمک می کند.

ترسیم نموداری رفتار راننده بر روی نرم افزار مدیریت ناوگان

نرم افزار مدیریت ناوگان

تمامی اطلاعاتی که ردیاب برای شما ارسال می کند می تواند در قالب یک نرم افزار به صورت منظم قرار بگیرد.

شما با رجوع به آن نرم افزار می توانید به صورت کامل اطلاعاتی که در سر فصل های قبلی به آن پرداخته شد مشاهده کنید.

این نرم افزارها معمولا” از صفحات گرافیکی کارپسندی تشکیل شده و رابط کاری در آن ها بسیار حائز اهمیت است چرا که مدیران ناوگان زمان زیادی را در این سامانه ها جهت تحلیل داده های آماری می گذراند و هرچه نرم افزار دارای آمار و نمودارهای دقیق تر و طراحی کارپسندتری باشد برای کاربران جذاب تر خواهد بود.

این نرم افزارها می توانند به دو صورت تحت وب و اپلیکیشن در اختیار کاربران قرار بگیرند.

فردی جلوی لپ تاپ که سامانه مدیریت ناوگان تحت وب را نمایش می دهد و آمار را نشان می دهد

مدیریت کشتی ها

علاوه بر استفاده از نرم افزارهای مدیریت ناوگن در وسایل نقلیه جهت حمل بار و کنترل رانندگان، از سامانه مدیریت ناوگان در مواردی چون مدیریت کشتی ها و قایق های مهم حمل بار نیز استفاده می شود.

امنیت و کنترل ناوگان و جلوگیری از نفوذ هکرها

با توجه به دسترسی های ارتباطی ایجاد شده در بستر شبکه های مخابراتی شما به صورت کامل می توانید دسترسی کامل از راه دور به ردیاب خود داشته باشید.

اما نکته ای که در اینجا باقی می ماند این است که امنیت سامانه مدیریت ناوگان در برابر نفوذ افرادی که می خواهند به شبکه حمله کنند چگونه تامین می شود؟

در ابتدا باید بگوییم که این نفوذها به دو دسته تقسیم می شود:

۱-کسانی که قصد نفوذ به ردیاب را دارند و می خواهند تنظیمات آن را تغییر دهند.

۲-افرادی که قصد نفوذ به سرور را دارند.

جهت جلوگیری از حملات در قسمت اول، شما می توانید بر روی ردیاب خود تنظیماتی را انجام دهید تا امنیت ردیاب شما تا حد زیادی تامین شود که این تنظیمات به دو صورت است:

 • تنها به برخی شماره های خاص اجازه دسترسی و تغییر تنظیمات ردیاب را بدهید، این تنظیمات به صورت پیامکی یا نرم افزاری قابل انجام است و در دستورات راهنمایی اکثر ردیاب ها موجود است.

سیستم های غیرفعال کننده از راه دور وسیله نقلیه

یکی از موارد قابل توجه در سیستم های مدیریت ناوگان زمانی است که خودرو شما مورد سرقت قرار می گیرد و شما می خواهید آن را متوقف کنید.

البته در نظر داشته باشید که ردیاب های پیش رفته امروزی در زمان قطع برق باطری خودرو یا حتی اگر سارق ردیاب را از خودرو جدا کند و قصد سرقت آن را داشته باشد شما را آگاه می سازند و این آگاه سازی به دو صورت امکان پذیر است، که یا ردیاب به صورت پیامکی وضعیت خودرو را اعلام می کند و یا از طریق ارسال هشدار بر روی اپلیکیشن مورد استفاده شما وضعیت خودرو را بروز رسانی و ارسال می کند.

اگر سارق خودرو شما را روشن و شروع به حرکت کند، شما می توانید با استفده از ردیاب ، خودرو خود را از راه دور خاموش کنید.

البته این مستلزم این است که ردیاب شما این قابلیت را داشته باشد و هم چنین رله قطع کن آن را نصب کرده باشید که در آن زمان رله مانند یک کلید عمل کرده و به خودرو فرمان خاموش شدن می دهد.

توجه داشته باشید در این شرایط حفظ جان سرنشین نیز حائز اهمیت می باشد حتی اگر سارق باشد، به همین دلیل معمولا” در ردیاب های این کار در سرعت زیر ۲۰ کیلومتر انجام می شود.

این قابلیت ها در ردیاب های مدل VT400 و VT600 و VT800 و VT100PRO کارا ردیاب موجود می باشد.

امیدواریم این مقاله به عزیزانی که در زمینه مدیریت ناوگان مشغول به کار هستند و یا افرادی که قصد ورود به این حوزه را دارند کمک شایانی کرده باشد.

یک پاسخ به “مدیریت ناوگان چیست؟ چه کاربردی برای سازمان ها دارد؟”

چرا ردیاب خودرو و ردیاب شخصی کارا به اروپا هم صادر می شود؟!

 ردیاب های خودرو و شخصی کارا دارای گواهی بین المللی سخت افزاری CC،CE،FCC و SGS و EMC می باشد که باعث شده است به اروپا هم صادر شود.

 

هم چنین ردیاب های کارا دارای استاندارهای ایران و تاییدیه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی می باشد.

گواهی CGS ردیاب خودرو کارا گواهی CRA رجیستری ردیاب ماشین گواهی بین المللی ردیاب کاراگواهی CGS ردیاب خودرو کاراگواهی تنظیم مقررات انواع ردیاب جی پی اس کارا 

چرا سامانه ردیابی کارا جامع ترین سامانه ردیابی ایران می باشد؟!

سامانه ردیابی کارا (سیستم مانیتورینگ کارا) در حال حاضر جامع ترین سیستم ردیابی کشور به حساب می آید و هم زمان از تمامی پروتکل های زیر پشتیبانی می کند.

meitrack-topfly-teltonika-irzonline-atrack-technocom-autograpgh-vovacom wire less-galiteosky-craky-c2steck-coban-accuara

این نرم افزار توسط مهندسین آمریکایی و ژاپنی ساخته شده و با امکانات بسیار بالا و آپدیت، دریافت اطلاعات از تمامی ماهواره های GLONASS RUSSIAN که توانایی پشتیبانی از پروتکل همه نوع دستگاه ردیاب ساخت چین و اروپا را دارا می باشد.

سیستم مانیتورینگ (سامانه ردیابی کارا) با قابلیت انعطاف پذیری (رسپانسیو) باز شدن با مرورگر کلیه سیستم های عامل،آی او اس،مک آی او اس، ویندوز XP ، ویندوز 7 و سیمیبان و اندروید و آماده استفاده می باشد و هم چنین دارای 10 زبان و فارسی می باشد.

 • ردیابی دقیق و لحظه به لحظه به صورت آنلاین و آفلاین با موبایل و لب تاپ و تبلت و..

 • قابلیت اضافه کردن بی نهایت دستگاه

 • گزارش گیری از مسافت طی شده و سرعت بر روی 2 نمودار به صورت همزمان

 • گزارش گیری از مسافت طی شده به صورت انیمیشن بر روی نقشه بصورت دقيق و واضح

 • گزارش گیری از مدت زمان توقف بهمراه لوکیشن دقیق بر روی نقشه

 • پشتیبانی از 4 نقشه google map ، open street ،bing، leaflet

 • پشتیبانی از حالت ماهواره ای

 • گزارش گیری از مصرف سوخت

 • گزارش گیری از پارکینگ ها

 • گزارش گيري از مسافت هاي طي شده يه صورت فايل و پرينت با آدرس

 • گزارش گیری از خاموش و روشن شدن خودرو همراه با لوکیشن دقیق

 • یادآوری سرویس های دوره ای

 • خاموش و روشن کردن خودرو با نرم افزار

 • تعیین محدوده ورود و خروج

 • ارسال هشدار سرعت غیر مجاز

 • ارسال هشدار درخواست کمک

 • مشاهده ی آنلاین ترافیک شهر

 • پرچم گذاری نقاط مهم

 • ارسال هشدار قطع شدن برق خودرو

 • ارسال هشدار کاهش باطری دستگاه

   برای تست سامانه ما پرچم ایران ویا فارسی را انتخاب و بر روی دمو (demo)کلیک کنید.

  ورود به سامانه کارا و لپ تاپ نارنجی رنگ

در چه مواردی به ردیاب نیازمندیم؟!

 • ردیابی خودروهای شخصی، اداری، سازمانی
 • ردیابی و مدیریت ناوگان های حمل و نقل عمومی
 • ردیابی و مدیریت ناوگان های ترانزیت و باربری
 • ردیابی و مدیریت ناوگان های امداد رسانی
 • نظارت و کنترل کارمندان هنگام ماموریت یا بازاریابی
 • موارد امدادی مانند ردیابی افراد زمان وقوع حواث
 • نظارت بر کودکان، سالمندان، بیماران کم توان و ناتوان
 • نظارت و ردیابی اموال،نظیر چمدانها، کانتینرها
 • مراقبت از حیوانات خانگی